آسیب جدی زلزله کرمانشاه به چاه ها و کانالهای آبیاری

آسیب-جدی-زلزله-کرمانشاه-به-چاه-ها-و-کانالهای-آبیاری
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه از خسارت ۵۴۵ میلیارد تومانی زلزله به کشاورزی استان خبر داد و گفت: تا پایان سال به هرگونه خسارت وارد شده رسیدگی خواهیم کرد. وی همچنین به آسیب جدی زلزله کرمانشاه به چاه ها و کانالهای آبیاری اشاره کرد.
خسرو شهبازی امروز یکشنبه در نشست خبری که در محل سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به خسارت های زلزله به بخش کشاورزی، اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در مناطق زلزله زده را تشریح کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه ابراز داشت: در همان روز اول زلزله نقشه ای از کل روستاهای حادثه دیده تهیه شد که از همه آنها سرکشی به عمل آمد.

وی افزود: حدود ۱۹۶۰ روستا در معرض زلزله قرار گرفت که حدود ۳۷۰ روستا آسیب جدی دیدند و دام ها در این قسمتها بیشترین تلفات را داشتند.

شهبازی، بر اساس برآوردهای انجام شده در اثر زلزله اخیر، بیش از ۵۴۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان کرمانشاه خسارت وارد شده است. وی آسیب جدی زلزله کرمانشاه به چاه ها و کانالهای آبیاری را یکی از خسارات ناشی از زلزله برشمرد.

وی افزود: از ۵۴۵ میلیارد تومان یاد شده، ۲۵۰ میلیارد تومان مربوط به پروژه های عمرانی، ساختمان های اداری، ایستگاه های پمپاژ، سیستم های آبیاری و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به جایگاه های نگهداری دام، علوفه، استخر های پرورش ماهی و… است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: در حادثه زلزله به واحدهای دامداری سنتی و صنعتی آسیب های فراوانی وارد شد و تقریبا ۸ هزار و ۳۰۰ جایگاه دام کاملا تخریب شده و ۵۷۵ واحد دامداری سنتی و نیمه صنعتی نیز خسارت دیدند.

آسیب جدی زلزله کرمانشاه به چاه ها و کانالهای آبیاری

وی ابراز داشت: در این زلزله همچنین به ۲۰۰ هزار مترمکعب استخر ذخیره آب، ادوات کشاورزی و تاسیسات کشاورزی، کانالهای آبیاری، چاه ها و ایستگاههای پمپاژ آب آسیب وارد شده است.

وی افزود: در حادثه زلزله ۱۹۸ هزار راس دام سبک و سنگین در معرض خطر بودند که حدود ۳۰ هزار راس دام تلف شدند که ۱۰۰۰راس آن دام سنگین است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: حدود ۸ هزار و ۳۰۰ واحد سنتی هم آسیب دیده است.

پرداخت ۲۱ میلیارد تومان غرامت به دامداران خسارت دیده در زلزله

شهبازی افزود: دولت برای جبران خسارت زلزله به دامداران ۲۱ میلیارد جهت پرداخت به دامداران در نظر گرفت که برای هر راس دام سبک ۶۰۰ هزار تومان و برای هر راس دام سنگین ۳ میلیون تومان مصوب کرده که در اسرع وقت پس از آواربرداری کامل به خسارت دیدگان پرداخت خواهد شود.

وی یادآور شد: حدود ۲۰۰۰ تن جو در مرحله اول به صورت ۱۰۰ درصد رایگان بین دامداران و کشاورزان توزیع شده و فرآیند توزیع همچنان ادامه دارد.

شهبازی از حضور ۶۵ اکیپ دامپزشکی از سراسر کشور در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: توسط اکیپ‌های دامپزشکی ۶۳۵ روستا سرکشی و پایش شده است و در ۳۷۰ روستا دفن بهداشتی دام صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اذعان داشت: با توجه به فرارسیدن فصل بارندگی و با هدف پوشش اماکن دامی و محل های نگهداری علوفه تاکنون ۱۰۰۰ تن نایلون بصورت رایگان در بین مردم مناطق زلزله زده توزیع شد.

وی خاطر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده و به منظور جبران بخشی از خسارات وارد شده به تولید کنندگان بخش کشاورزی ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره بانکی بصورت تسهیلات سرمایه ثابت و سرمایه در گردش اختصاص یافته است که اعطای تسهیلات کم بهره، با یکسال تنفس و بازپرداخت ۶ ساله قابل پرداخت است.

این مسئول ادامه داد: سامانه ۱۳۱ برای گزارش درخواست کمک رسانی و سامانه پیامکی ۱۵۱۲ و ۱۰۰۰۱۰۰۰ برای گزارش هر نوع بیماری و تلفات دامی آماده پاسخگویی است تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

وی در پایان گفت: تا آخر کنار مردم زلزله زده هستیم و تا پایان سال به هرگونه خسارت وارد شده رسیدگی خواهیم کرد.

 

https://www.mehrnews.com/news/4161627/

Telegram